POLİÜRETAN YALITIM LEVHALARI
» ANASAYFA
» ÜRÜNLER
» S.S.S.
SIK SORULAN SORULAR

1.Poliüretan levhanın kalitesini belirleyen özellik(ler) ne(ler)dir?
2. Yoğunluk değiştikçe ısı geçirgenlik değişir mi?
3. Ürünleri incelediğimizde 35 ile 50 dansite arası için aynı yalıtım değeri verilmektedir. O zaman neden bazı uygulamalarda daha yoğun ürün kullanılmaktadır?
4. Kasa yalıtım kalınlıkları için neler önerirsiniz?
5. Yapıştırma nasıl olmalıdır?
6. Enjeksiyon ve levha olarak poliüretan kullanmak arasında ne fark vardır?
1 · Poliüretan levhanın kalitesini belirleyen özellik(ler) ne(ler)dir?
Poliüretanın yalıtımının en önemli kısmı içinde hapsolmuş gaz ile sağlanır. Bu nedenle ısı geçirgenlik katsayısı bu değeri ölçer ve önemlidir. Fakat ısı geçirgenlik katsayısı yeni üretilen değer ve yaşlanmış değer olarak ayrılır. Yeni üretimden ölçülen değer zamanla gaz kaybederek kötüleşir. Bu nedenle iyi bir üretim prosesi ile üretilmiş olması ve kapalı hücre oranı yüksek olması gerekir. Bauder ve Saitec ürünleri devamlı üretim porsesi ile üretildiği için yaşlanmış değer yeni üretim değerine çok yakındır ve kapalı hücre oranı yüksektir.  

2 · Yoğunluk değiştikçe ısı geçirgenlik değişir mi?
Yoğunluk arttıkça yalıtım katsayısı değişir. Poliüretan için en verimli alan 30 ile 50 dansite arasıdır. Bu aralık içerisinde yalıtım en iyi şartlardadır, çünkü yalıtımın en önemli kısmı içinde hapsolmuş gaz ile sağlanır. 35 ile 50 dansite arası yoğunluk arttıkça kullanılan gaz ihmal edilecek derecede değişir, yani sabittir. Bu nedenle ısı geçirgenlik katsayısı da sabit olarak ölçülmektedir.

  3 · Ürünleri incelediğimizde 35 ile 50 dansite arası için aynı yalıtımın değeri verilmektedir. O zaman neden bazı uygulamalarda daha yoğun ürün kullanılmaktadır?
Isı geçirgenlik sabit olmakla birlikte, basınç mukavemeti dediğimiz oran (yatay ve düşey kuvvetlere dayanım) yükselmektedir. Eğer bazı uygulamalarda bu kuvvetlere maruz kalınıyorsa o zaman daha mukavim ürünü kulanmak gerekir.  

4 · Kasa yalıtım kalınlıkları için neler önerirsiniz?
Kasa yalıtım kalınlıkları kullanılan diğer malzemelere göre, genel iklim koşullarına ve buna benzer değişkenler göre farklılık gösterir. Fakat esas yalıtımı oluşturan köpüktür ve genelde Türkiye şartlarının ortalamasına göre, firmamızı bağlamamak kaydıyla, aşağıdaki değerler önerilebilir.

Buna göre;
-32°C için yan, tavan, ön ve arka panellerde min 100mm, tabanda min 120mm. Isı yalıtım katsayısı (U değeri) yan, tavan, ön ve arka paneller için ? 0,25 W/m².K, taban için ? 0,20 W/m².K olmalıdır.

-18°C için yan, tavan, ön ve arka panellerde min 80mm, tabanda min 100mm. Isı yalıtım katsayısı (U değeri) yan, tavan, ön ve arka paneller için ? 0,30 W/m².K, taban için ? 0,25 W/m².K olmalıdır.

0/+4°C için yan, tavan, ön ve arka panellerde min 60mm, tabanda min 80mm. Isı yalıtım katsayısı (U değeri) yan, tavan, ön ve arka paneller için ? 0,40 W/m².K, taban için ? 0,30 W/m².K olmalıdır.

+15°C için yan, tavan, ön, arka ve taban panellerinde min 40mm olacaktır. Isı yalıtım katsayısı (U değeri) yan, tavan, ön, arka ve taban paneller için ? 0,60 W/m².K olmalıdır.

5 · Yapıştırma nasıl olmalıdır?
Sandviç panel oluşturulurken panellerin birbirine yapıştırılması için 2 komponentli gaz çıkarmayan, yarı esnek Poliüretan bazlı yapıştırıcı kullanılması önerilir. Yapıştırıcı ve dolgu malzemeleri solvent içermemelidir. Paneller birbirine yapıştırılırken ısı köprüsü oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.  

6 · Enjeksiyon ve levha olarak poliüretan kullanmak arasında ne fark vardır?
Enjeksiyon ile sandviç panel üretildiği takdirde yapıştırıcıya gerek kalmayacaktır. Fakat bu proses çok hassastır ve kontrol altında üretim yapılmalıdır ve ilk yatırım maliyeti yüksektir. Dış sıcaklık, iç yapı, dış yüzeyin kalitesi vb. diğer etmenler kontrol edilmelidir. Dış paneller (CTP, Alüminyum veya Çelik) genelde yüksek basınç ve sıcaklığa maruz kaldığı için daha kalın seçilmelidir bu da sağlanabilecek ekonomik avantajın ortadan kalkmasına neden olabilir. Aksi takdirde daha ince dış yüzey kullanıldığı zaman yüzey pürüzlü, dalgalı bir hal alır ve istenilen kalite tutturulamaz. Ayrıca enjeksiyon sonucu tüm hacimde aynı yoğunluk, homojeniteye de erişmek oldukça zordur ve kontrol altına alınmalıdır. Bu nedenle poliüretanı levha halinde ve sandviç panel için yapıştırarak kullanmak tercih edilmektedir. Kontrol etmek homojen olmasını garanti etmek çok daha kolaydır.